0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Ökológiai szemlélet a dísznövénytermesztésben

Hódmezővásárhelyen tartotta éves szakmai konferenciáját a Magyar díszkertészek szövetsége. Az előadók az ökológiai és mikrobiológiai szemléletű dísznövénytermesztés izgalmas és a gyakorlatban is használható ismereteit tárták föl a kertészek előtt, akik a Vidékfejlesztési Program díszkertészek részére még elérhető támogatásairól is tájékozódhattak.

Vélhetően a jól megválasztott időpont és a téma időszerűsége együtt járult hozzá a rendezvényt kísérő nagy érdeklődéshez. Az ökológiai termesztés lehetőségeiről – amely a zöldségtermesztők körében már sok esetben gyakorlattá vált – fontos, hogy a dísznövénytermesztők is tájékozódjanak, hisz egyre kevesebb engedélyezett növényvédő szer áll a rendelkezésükre. A témaválasztásnak az volt a célja, hogy az előrelátó, hoszszú távon gondolkodó kertészek hasznos információkhoz jussanak.

Támogatják

A Vidékfejlesztési Program díszkertészek részére is elérhető támogatásairól Madari Örs, az agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkárság politikai tanácsadója tájékoztatta a hallgatóságot. A Vidékfejlesztési Program jelenlegi ciklusában elérhető pályázatok támogatására rendelkezésre álló mintegy 1300 milliárd forintos keretből már majdnem 1000 milliárdnyi vált elérhetővé, föl lehet készülni a pályázatok benyújtására. A kertészetek korszerűsítésére négy pályázati felhívás jelent meg, azok egyike az üvegés fóliaházak létesítését, energiahatékonyságuk geotermikus energia fölhasználásával való növelését teszi lehetővé. Bár a rendelkezésre álló keretöszszeg kimerült, a felhívás még nyitva áll, mert az irányítóhatóság az összeg kétszereséig engedélyezi a pályázatok benyújtását. E pályázaton belül támogatható többek között új üvegházak, nagy légterű blokkfóliaházak, hideghajtató fóliasátrak építése, a telepi infrastruktúra fejlesztése, meglévő növényházak technológiai korszerűsítése, hőtechnikai adottságainak javítása, a hőveszteség csökkentése, fűtési, hűtési, használatimelegvíz-rendszerének, továbbá világításának korszerűsítése. A megújuló energiaforrást hasznosító technológiák is a támogatható tevékenységek körébe tartoznak. Növényházak esetében 500 millió forint az egyéni, és egymilliárd forint a kollektív támogatás felső határa.

 

Pest megyében 40 százalékos, a többi térségben (így Csongrád megyében is) 50 százalékos a támogatás, illetve a fiatal gazdák és a kollektív beruházók további 10-10 százalékos hozzájárulásban részesülhetnek. A kertészeti gépbeszerzések támogatására 2017. január 6-tól egy hónapon át lehet pályázni. A vízgazdálkodási ágazat fejlesztésére 50 milliárd forint áll rendelkezésre, ebben a témakörben is találhatók lehetőségek, amelyek beilleszthetők a díszkertészetek fejlesztéseibe. A fiatal gazdák induló támogatásának célja a generációváltás segítése, a fejlesztési forrás elnyerésével önálló, életképes családi gazdaság kialakítása. A jogosultság feltételekhez kötött. Újdonság, hogy bár többletpontot ér, nem előírás a középvagy felsőfokú végzettség. A családi gazdaságban felnövő, abban dolgozó, alacsonyabb képzettségű fiatal szaktudását is elismerik. A helyi termékértékesítést szolgáló piacok infrastrukturális fejlesztésére vonatkozó felhívásokat tavaly év végén kiírták. A közeljövőben megjelentetni tervezett legfontosabb pályázatok közül a termelői csoportok és szervezetek létrehozásának lehetőségét említette az előadó, melynek keretein belül öt évre szóló, 10-10-9-8-7 százalékos működési támogatás nyerhető el. (A pályázatok a www. szechenyi2020.hu honlapon tekinthetők meg a „pályázóknak” menüpont alatt.)

 

 

 

 

 

 

A kamara melléáll
Fodor Zoltán mezőgazdasági igazgató a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai tevékenységének aktualitásait ismertette. A dísznövényágazat számára is fontos lehet az országos jégeső-elhárító és meteorológiai riasztási rendszer kiépítése, ami várhatóan 2018-tól üzemel. A Belügyminisztérium részére összegyűjtötték és átadták a termálvízhasznosítás és öntözés feltárt problémáit. A vízkészletjárulék fizetésében kedvezményeket sikerült elérniük. Tárgyalást folytatnak a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) és a Belügyminisztériummal a mezőgazdasági munkaerőgondok megoldásáról. A közmunkaprogram nemcsak az idénymunkában résztvevők számának alakulására, hanem a munkamorálra és a teljesítményre is kedvezőtlen hatást gyakorol. Az NGM befogadta a kamara arra tett javaslatát, hogy a foglalkoztatást és a hozzá kapcsolódó képzési rendszert a versenyszféra igényei alapján alakítsák át. A jövő évi költségvetési számok (a közfoglalkoztatási programra előirányzott összeg 30-40 milliárd forinttal kevesebb) arra engednek következtetni, hogy a programot fokozatosan kivezetik a rendszerből.

Az adózási rendszerrel kapcsolatban megemlítette az előadó, hogy a kamara a kezdetektől az adócsökkentést támogatja. A dísznövényágazat azért van nehéz helyzetben, mert az európai uniós áfairányelvek meghatározzák, melyek azok a termékkörök, ahol kedvezményes áfakulcsok alkalmazhatók. A dísznövények nincsenek közöttük, ily módon legföljebb arra látnak esélyt, hogy javaslatukra a 18 százalékos áfájú termékek körébe sorolják őket.
Eddig nem igazították ki az EKÁER-rendszer indulásakor összegyűjtött és jelzett, a kockázatos termékek körét érintő anomáliákat. Ígéretet kaptak, hogy a fölmerült problémák és javaslataik túlnyomó
része bekerülhet az idei törvénymódosításba. A kamara számára új tevékenység a különféle termékmarketing-programok szakmai támogatása, amit szeretnének a későbbiekben a dísznövényekre is kiterjeszteni, ezzel hozzájárulni az egyes ágazatok fejlődéséhez. Kérés volt a kamara által is működtetett növényvédelmi előrejelzési rendszer kibővítése a dísznövényekre, az ezzel kapcsolatos egyeztetések megkezdődtek a Nébihhel.

 

Régi megszokások helyett
A dísznövénytermesztésben használható biológiai megoldásokról Varga László, a Kwizda Agro kertészeti szaktanácsadója tartott tájékoztatót. A termelés kritikus pontjai az időjárás, a kártevők, a kórokozók, valamint az emberi tényezők. Hét éve nem volt komoly fagy, ami a talajban élő kórokozók és kártevők számát gyérítette volna. A gyapottok bagolylepke már hazánkban is áttelel, míg a májusi cserebogár újabban már áprilisban rajzik. Oda kell figyelni ezekre a változásokra, a védekezésben nem szabad a régi megszokás szerint dolgozni. Az alkalmazható szerek közül a rézre hívta föl a figyelmet, amelynek tévesen keltik azt a hírét, hogy perzsel. Nem a réz, hanem a rézion perzsel, ami ionmentes rézkészítményekkel megelőzhető, a Cuproxat nevű szer például a baktérium ellen is hat (krizantémállományban is jól használható megelőzésre). Szemcsemérete akkora, hogy lefedi a baktériumokat, emellett növényiszövet-erősítő hatású is. Mesterséges hormonokat tartalmazó növekedésgátló szerek már nem kaphatók, ám a növények továbbra is igénylik a törpésítést. Ez növényi eredetű hormonokat tartalmazó algakészítményekkel megoldható. Az Alga K Plus valamint az Alga 600 szerek kiöntözhetők, tápoldatba keverhetők, a növény számára gyökéren keresztül is fölvehetők. A termékek magas káliumtartalma fokozza a sejtkeménységet, az ellenálló képességet, javítja a kötődést, emeli a virágszámot. Használatukkor ügyeljünk a növény megnövekedett tápanyagigényére, illetve a vegetatív és a generatív egyensúly fenntartására.

A talajlakó gombák, kórokozók és kártevők elpusztítják a gyökereket, csökken a gyökértömeg, sebfelületek keletkeznek, ahol támadhat a nagy károkat okozó fuzárium, pítium, verticillium. A szklerotínia jelenleg kiirthatatlan, nemcsak gyökéren keresztül, de felülről is megfertőzheti a növényt. Nehéz védekezni ellene, mert az általa kiválasztott enzim a növényben korhasztásos, rothasztásos folyamatokat indít be, amiből a gomba táplálkozik.
A mikrobiológiai készítmények közül legerősebb hiperparazitákként a Trifender (Tri­ choderma asperellum) WP és Pro készítményeket ajánlotta. Minden gombát kiszorítanak maguk körül, viszont meg kell tanulni az alkalmazásuk, tárolásuk, szállításuk módját. A Trichoderma működésére jellemző, hogy elpusztítja a talajlakó gombákat, antibiotikus hatású anyagokat választ ki, amik gátolják más kórokozók szaporodását, bontják a talajban a cellulózt, gátolják a gombák áttelelését. Cserepesciklámen-kultúrában a fuzáriumot is pusztítja. Gyorsan kolonizálódik, emiatt viszonylag rövid (1-1,5 hónap) az élettartama. A gyakori öntözést kívánó kiscserepes termékeknél (pl. árvácska) gyorsan kimosódik. Egyedszámának fenntartásához többszöri kijuttatást igényel.
A talajlakó rovarok, így a tőzeglégy ellen is eredményesen használható az Artis, mely enzimatikusan elbontja, megmérgezi a rovarokat. A talajban 1-1,5 hónapig él, talajkezelésnél azonban nem keverhető Trifenderrel, gombaölőkkel.

 

Akad tennivaló
Megnyitóbeszédében Or­lóci László, a Magyar Díszkertészek Szövetségének elnöke röviden ismertette a szövetség elmúlt évét, és jelezte töretlen szándékát a szakmaközi szervezetté való átalakulás iránt. Hamarosan fölmérik az ágazatot és a fogyasztói szokásokat. Az ágazat teljesítményének, főbb gazdasági adatainak, a fogyasztói magatartás megváltozásának ismerete nélkülözhetetlen a keresleten alapuló értékesítés, a célzott termelés, a piaci alapú árképzés kidolgozásához, a termékek piacra jutásának megerősítéséhez. Megoldandó feladat a termékelőállítás egységesítése, a piacra jobban rálátó, azt jobban kézben tartó termelői csoportok létrehozása. Az oktatás és a kutatás-fejlesztés terén is akad tennivaló a jövőben.

 

Forrás: