0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Növényorvos a közterületeken – május végén

Az esős, szeles és hűvös időjárás miatt elhúzódott a vadgesztenyelevél-aknázómoly első nemzedékének rajzása. Nehéz volt meghatározni a permetezés kezdési időpontját, ráadásul alig találtunk arra alkalmas száraz és szélmentes napot.

Megkésett permetezésnél valamelyik Mospilan hozzáadásával segíthetjük a kitinszintézisgátlók hatását. Ahol nem sikerült az összes fát megvédeni, ott a második nemzedék rajzásához időzítsük a kezelést. Az országos előrejelző hálózat mérési eredményei segítenek ebben.
A május 9-én készült felvételen permetezetlen fa levelének eltérő méretű aknáit láthatjuk, melyek elhúzódó lárvakelésről tanúskodnak. A kibontott aknából kimászó hernyót is lencsevégre kaptuk mellette.
Közterületi autóparkoló levéltetves, mézharmatot csöpögtető ostorfáihoz hívtak, amiről kiderült, hogy pajzstetű okozta a panaszt. A viaszos pajzs védelmében szívogató kártevők ellen sokkal nehezebb a küzdelem. Szinte lehetetlen eltalálni a permetezés időpontját, azaz a még viaszos bevonat nélküli, mozgó lárvák anyjuk alóli kivándorlását vagy a szúnyogszerű hímek kirajzását. (Arról nem is beszélve, hogy a pajzstetvek másik csoportja szűznemzéssel szaporodik, tehát párzásra repülő hímek sincsenek.) Az őszi és a rügypattanáskori olajos lemosással gyéríthetjük legjobban a számukat.


Jól teleltek, és már a leveleken is megjelentek a platán csipkéspoloskák. A hűvös, esős napok múltával a levéltetvekhez hasonlóan robbanásszerűen felszaporodnak.
Ismét felhívom a figyelmet a lisztharmatokra. Május elején fotóztam a teljesen lisztharmatos díszalmát, de a növényt már nem lehet teljesen meggyógyítani. Kénes lemosással, a kihajtás utáni kontakt és felszívódó gombaölőkkel végzett permetezésekkel most a fajtára jellemző lombozattal rendelkezne. Még mindig érdemes kezelni, hiszen fotoszintézis hiányában vészesen csökken a stressztűrőképessége. Rosszabbul tűri majd a forró nyarat, a szárazságot és a telet. Lisztharmat ellen engedélyezett többek között a Thiovit Jet, a Topas 100 EC, az Amistar és a Tazer 250 SC.
A piros virágú vadgesztenyén most indul a lisztharmatfertőzés, már láthatók a gomba fonalaiból szövődött „lisztes” foltok. Nyár közepére az egész levélfelületet elboríthatják ugyanúgy, mint a díszalmáét.

 

Forrás: