0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Az ehető húsos som

Tavaly szeptemberben a Przemysl melletti Bolestraszyce arborétumában megrendezték az I. Kárpátalja-Vajdasági Som Fesztivált. Onnan származnak ugyanis az államilag bejelentett és néhány lengyel faiskolában szaporított, ehető húsos som- (Cornus mas) fajták. Wroclaw, Kijev és Szimferopol városából érkezett szakértők tartottak előadásokat.

Swietlana Klimienko professzor (Ukrán Állami Tudományos Akadémia Botanikus Kertje, Kijev) részletesen elemezte a húsossom-fajták területi elterjedését Ukrajnában és hangsúlyozta a faj formagazdagságát a Kaukázus vidékén. Vadon Ukrajna délnyugati határa mentén, íves sávban – az Ungvár-közeli Kárpátoktól Csarnócán át egészen az Odesszai terület határáig fordul elő. Másik nagy elterjedési területe a Kirovohrad és Cserkaszi közötti rész, az ország közepén. A húsos som előfordulásának északi határa több tíz kilométerre az ukrán–fehérorosz határtól, azzal párhuzamosan fut.
Vadon főleg a piros különböző árnyalataiban pompázó somok fordulnak elő, a sárga gyümölcsűek ritkák, az ugyanis recesszív tulajdonság.
A lengyel kertészek még mindig nem fedezték föl maguknak eléggé ezt a növényt. Felvetődnek a kérdések: érdemes- e termeszteni egyáltalán, s ha igen, akkor a hobbikertészeknek vagy a szakembereknek, és milyen piacot célozzanak meg, lehet-e tömeges fogyasztásra termeszteni vagy csak a kifinomult ízlésű ínyenceknek? A somtermesztés kétségkívül érdekes kihívást jelenthet a kertészeknek választékuk bővítésére és eredményeik növelésére.
Swietlana Klimienko megfigyelései szerint a fiatal (5-10 éves) bokrok esetében tövenként 8-25 kg termés várható; az idősebb (15-20 éves) növények 50-80, és az 50-100 évesek 150-200 kg-ot teremnek. A hosszú élettartam a növény egyik fő erőssége. A termesztő számára igen fontos a rendszeres terméshozam; a som nagyon korán kezd virágozni, de a faggyal szemben igen ellenálló virágai fokozatosan jelennek meg. A húsos som Ukrajnában, fajtától függően, augusztus 10. után (pl. Bolgarskij, Nieznyj, Starokijevskij), vagy szeptember 25. után (pl. Kostja, Mieczta Szandarovoj) érik.
Az ukrán fajták terméshozamát hektáronként 15-20 tonnára becsülik. A som termesztését kifejezetten megnehezíti az a rossz tulajdonsága, hogy a fajták többségénél elhúzódó, egyenlőtlen az érés és az érett bogyók még peregnek is. A szeptember végén érő ukrán Semen e problémáktól mentes. Kevés információ áll rendelkezésre a som betegségeiről és kártevőiről. Az a vélemény, hogy mindenre rezisztens, nyilván túlzás, de nem kirívó. Bizonyított tény, hogy a faggyal szemben igen ellenálló; természetes körülmények között a növény kibírta a mínusz 35 °C fokos hideget, a professzor laboratóriumában pedig a –37 °C-ot.
A Szovjetunió államilag elismert fajtajegyzékében a húsossom- fajták először 1987- ben jelentek meg (Lukjanovskij, Vydubeckij), jelenleg több mint tíz található benne. A Lengyelországban ismert fajták közül az előadó különösen az Ekzoticeskij-t dicsérte: sötétvörös színű, nagy gyümölcsű (7,3 g), a magja az egész termésnek kevesebb, mint 10%-a, valamint a többi fajtával ellentétben magvaváló. Állami elismerésre jelenleg két sárga húsú fajta várakozik: a Nieznyj és az Alesza.
A húsos som vegetatív szaporításának eredményessége az oltásnál 75-85%-os, a szemzés esetében 90-95%-os (mindkét esetben sommagoncokat használtak alanyként), és 80- 90%-os, ha bújtunk. Előrehaladottak az in vitro szaporításra irányuló fejlesztések.
Az ukrán szálat folytatva Swietlana Zaldak a Szim fero poli Egyetemről (Krími Autonóm Köztársaság) bemutatta a húsos som természetes lelőhelyeit a Krím-félszigeten és leírta az ottani populációt. A legnagyobb bogyóméretet a Szimferopol közelében termő vadsomok adják (4 g), a többi populáció 2 g-os termésnagyságot ér el.
Alicja Kucharska, a Wroclawi Természettudományi Egyetem munkatársa a sommal leginkább beültetett lengyel városként jellemezte Wroclaw- ot, ugyanis a lakótelepek, középületek zöldterületein és sok parkban ültettek húsos somot, amelyet virágzó állapotban (és messziről) az aranyvesszővel szoktak összekeverni. A legnagyobb somültetvények Lengyelországban Syców-ban (9 ha), Cisowa-ban (3,3 ha), Zaliszcze-ben (3 ha) és Bolestraszyce-ben (1 ha) találhatók.

Többfelé nemesítik

Több európai és ázsiai országban is foglalkoznak húsos som fajtanemesítéssel (Ausztria – Jolico, Reichtra gende Selection; Szlovákia – Devin, Ovidius, Titus; Bulgária – Kazanlycky, Pancharevski, Shumensky; Azerbajdzsán – Armudi, Zogal, AKZo gal; Grúzia – Okroszinda, Adreula, Chneturi, Aro matnyj, Lagodechskij, Rannyj).
Lengyelországnak is vannak s éppen Bolestraszyceben szelektált saját somfajtái, amelyek mind oltalom alatt állnak: Dublany, Florianka, Boles traszyc ki, Slowianin, Raciborski, Juliusz, Szafer, Kreso wi ak, Podolski és a Paczoski. A Carya faiskoláé (Milanówek) a P5 szelekció.
 

Forrás: