0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 25.

Rekordszintű almatermés az unióban

A 38. Prognosfruit konferenciát az idén augusztus elején tartották Isztambulban, a WAPA (Világ Alma és Körte Szövetsége) és a MEYED (Török Gyümölcslészövetség) szervezésében. A COPA-COGECA és a WAPA együttesen hozta nyilvánosságraa 2014-es európai alma- és körtetermésbecslés adatait. Az idei almatermés az EU-ban 9%-kal lesz magasabb a tavalyinál, körte esetében viszont az előző évhez képest 2%-os csökkenést jósolnak az európai termelők.

Az idei almatermés 11,893 millió tonna körül várható az előrejelzésben részt vevő uniós országok fölmérése alapján, de a 28 tagállam adataira kiegészítve meghaladja majd a 12 milliótonnát. Ez 12%-kal több, mint az utóbbi három év átlaga és az előző 15 év legmagasabb, 2004. évi termését is meghaladja.
A fajták közül továbbra is a Golden Delicious össztermése a legmagasabb, 2,587 millió tonna körüli; a Galafajtakörét 1,294 millió tonnára becsülik; az Idaredből1,096 millió tonna és a Red Deliciousből 635 ezer tonna várható.
Az északi féltekén előreláthatóan máshol is bővül a termelés az előző évhez képest, az USA-ban (+11%), Oroszországban (+4%) és Ukrajnában (+10%) növekedés, míg Kínában (-7%), Törökországban (-24%) és a
Balkánon (-31%) csökkenés tapasztalható.
Körtéből a teljes termés 2,272 millió tonna körül várható az idén. Ez 1%-kal elmarad az elmúlt három év átlagától. A Conference fajtából 889 ezer tonnával várnak kevesebbet, az Abate Fetel fajta össztermése ugyanakkor növekszik (356 ezer tonna). A Vilmos fajtából szintén kevesebb, 256 ezer tonnát jeleznek. Az északi féltekén nőtt a termés a tavalyihoz képest, például az USA-ban (+0,3%), Oroszországban (+4%) és Ukrajnában (+2%), illetve az almához hasonlóan csökken Kínában (-4%) és Törökországban (-29%).

Hosszabb szüret

A Prognosfruit konferencia egységes véleménye, hogy az EU északi részein és közepén nagyobb termés, viszont néhány déli EU-s tagállamban, a balkáni országokban és Törökországban kisebb hozam várható. Azt is megállapították, hogy Európa-szerte kiválóak voltak az időjárási viszonyok és a tenyészidő-szakkritikusabb szakaszai együttesen jó minőséget eredményeznek. Az átlagos gyümölcsméret szintén nagyobbnak ígérkezik, mint az előző idényben. A szakértők arról is beszámoltak, hogy a betakarítás az átlagosnál egy héttel korábban kezdődik, és összességében csaknem három héttel korábban, mint
tavaly, ami meghosszabbítja
az értékesítési idényt.
A számos bizonytalanság és a feszült nemzetközi helyzet ellenére az európai ágazat igyekszik kezelni a kihívásokat és megvizsgálja az értékesítési lehetőségeket a föltörekvő vagy kevésbé elérhető piacokon. A kiváló minőségű idei termésnek erősebb marketingre lesz szüksége, főként újabb fogyasztók eléréseérdekében.

Orosz embargó

A várhatóan alacsonyabb piaci árak következtében talán sikerül növelni az EU-ban évek óta csökkenő frissgyümölcs-fogyasztást. Az elkövetkező időszakban nemcsak az étkezési piacon várható árnyomás, hanem az ipari alma esetében is. A konferencia ideje alatt jelentették be az EU-val szembeni orosz importtilalmat, ami az almapiacot is érinti. Hosszú távú beviteli tilalom nagyon káros hatással lenne az almaágazatra, de az idei szüretre mindenképp. Oroszország évenként 1 millió tonna almát importál, és ebből 50-60%-ot az EU szállít. (Magyarország összes almaexportja az utóbbi 3 év átlagában étkezési almából mintegy 15 500 tonna, ipari almából 9900 tonna, azaz összesen 25 ezer tonna körül alakult. 2013-ban a kivitel elérte a 40 ezer tonnát, az Oroszországba szállított mennyiség viszont csak 1%, mintegy
500 tonna volt.)
Az importtilalom hatása várhatóan csak decembertől, de leginkább januártól fog érződni, hiszen az első hónapokban Oroszország igényét saját termeléséből, illetve a politikailag közel álló vámmentes importból, főleg Szerbiából vagy Azerbajdzsánból fedezi, s csak utána vásárol más országokból.

Szeptemberig lesz tavalyi

Erőltetni kell a fogyasztás növelését, hiszen az előző idényből még vannak eladatlan készletek. A Jonagold és a Golden fajtakörből szeptemberben is lesz eladható áru, a megmaradt Idaredszámára pedig már csak az ipari feldolgozás jelent megoldást. Az árak ugyan csökkentek hétről hétre, ez azonban növelte az értékesítést. Az őszi piacon egységesen minden termőkörzetben kialakulhat árnyomás, hiszen
nem áll rendelkezésre elegendő tárolókapacitás és göngyöleg.
A nagy európai termelő országok közül csak Franciaország vár valamivel kisebb termést, de a szakértők már jelezték, hogy ott is nagyon jól alakul a gyümölcsméret, és az előzetes becslést fölfelé kell majd helyesbíteni. Olaszországban a 2,4 millió tonna előzetes becslés rekordmennyiséget jelent. A
német termés négy gyengébb év után újra meghaladja az 1 millió tonnát. A német önellátás foka 60-65%-os, ez az idén elérheti a 70%-ot is. Belgium és Hollandia is csúcstermést jelentett, a minőség pedig Európa-szerte jó, illetve nagyon jó.

Kevesebb a körte

A körtepiac helyzete átlagos, az előzetesen becsült 2,27 millió tonna termés 50 ezer tonnával kevesebb a tavalyinál. Belgiumban és Hollandiában csúcstermés várható: az utóbbi években mindkét országban sokat telepítettek. Olaszország a 700 ezer tonnás termésmennyiségével a
legnagyobb európai termelő, de az idén a gyengébb berakódottság miatt csak közepes terméssel számol.
Spanyolországban és Franciaországban csökkentették a termőfelületet.
Mindezek ellenére a korai fajták ára az uniós piacokon fogyasztóbarátnak mondható. Az orosz beviteli tilalom viszont a körte esetében is forró téma, hiszen csak a legutóbbi idényben (szeptembertől májusig) összesen 360 ezer tonna körtét importált Oroszország, ennek 70%-át az EU-ból. Az uniós körtekivitel legnagyobb részét Belgium és Hollandia szállította, tehát a mintegy 250 ezer tonna árunak új piacot találni valódi kihívás.

Rendkívüli intézkedés

Az Európai Bizottság augusztus 18-án közölte, hogy a különleges piaci helyzetre való tekintettel támogatja a zöldség- és a gyümölcságazat termelőit. A KAP rendkívüli intézkedések terhére, árukivonásra 2014.november végéig 125 millió eurót bocsát a termelők rendelkezésére. Támogatott termékek: paradicsom, sárgarépa, fejes káposzta, paprika, karfiol, uborka, gomba, alma, körte, bogyós gyümölcsök,csemegeszőlő és kivi.
A magyar kormány is érzékelte a több termés és az orosz importtilalom miatt kialakult kedvezőtlen helyzetet, és támogatási rendszert dolgoz ki a gazdák védelme érdekében.

Aggasztó lengyel termelés

Nyugat-Európa mindenesetre aggodalommal tekint a lengyelországi termelésfejlesztésekre, a legnagyobb európai almatermelő ország ugyanis az idén 3,5 millió tonnás rekordtermést vár, ami 400 ezer tonnával
haladja meg a tavalyit. Ez a mennyiség az orosz exporttilalom nélkül sem helyezhető el a piacon. A lengyelek éves almafogyasztása 500-600 ezer tonna, így az idén várható étkezésialma-mennyiségből a fennmaradó 1,2 millió tonnát külpiacokon kellene értékesítenie. Ez azért tűnik lehetetlennek, mert az EU
tagállamaiban is bő az idei termés.
Majd eldől, hogy Lengyelország milyen eredményeket tud elérni az exportban. Mindenesetre az előző 5 év alatt Lengyelország félmillió tonnával növelte a termelését, és 4 millió tonna almát célzott meg, amit számos Brüsszeli támogatás is segített.

Sok az ipari

Az ipari alma helyzete az utóbbi hónapok gyengébb frisspiaci értékesítési iránya és a megmaradó készletek miatt sem túl jó, miközben évek óta csökken a gyümölcsléfogyasztás (Németországban egy GfK-fölmérés szerint 12%-os a csökkenés). A nagy európai termés hatására a piaci helyzet tovább romlik. A német AMI elemzése szerint legalább 6,5 millió tonna ipari alma áll rendelkezésre Németországban, Lengyelországban, Ukrajnában, Moldáviában, Szerbiában és Törökországban, és ez meghaladja az előző
évek mennyiségét.

Dél-tiroli remények

Az egyik legnagyobb olasz almaforgalmazó szervezet, a dél-tiroli VOG igazgatója, Gerhard Dichgansaz idei almapiaccal kapcsolatban latolgatta az esélyeket a Prognosfruit után. A VOG termesztői a szokásosnál 10 nappal korábban, augusztus második hetében kezdték szedni a Galát és változatait. Ez a fajta könnyen és gyorsan vevőre talál a tengerentúlon, különösen az idei alacsonyabb árakon. A piaci helyzet a szüret előrehaladtával általában nehezedik, így nagy előny a kedvező indítás.
Az orosz importkorlátozás nagy bizonytalanságot okoz az egész világpiacon, véli Gerhard Dichgans. Elsősorban az évi 500-700 ezer tonna lengyel almát veszélyezteti az orosz lépés, ami aztán a teljes európai almapiac bizonytalanságához vezet, különösen most, a rekordtermés évében. Ugyanakkor Oroszországnak valahonnan be kell szereznie a kitiltott almamennyiséget, amit valószínűleg Kínából, vagy a jövő tavasszal a déli félteke országaiból pótol majd. Ez pedig teljesen új helyzetet teremt, hiszen az adott mennyiségek nem jelennek meg a világpiacon.
Mindent összevetve a világpiaci mozgások teljesen megváltoznak, és egyelőre nem tudható, ki lesz a nyertese és ki a vesztese ennek a helyzetnek. Valószínűleg kevesebb tengerentúli alma jut el Európába, és nagyrészt önellátók leszünk almából.
Dél-Tirolban számos új ültetvény fordult termőre, az idén komoly piaci részesedést ér el a Kanziés a Jazz klubfajta. Mindkettőhöz nagy reményeket fűznek, és az idei Interpoma kiállításon egy újabb, sárga héjú, zamatos, bőlevű és roppanú húsú almát mutatnak be.

 

Forrás: