0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

Körtetermesztés a legjobbak példáján

Az európai körtetermesztés nagyrészt olasz, spanyol, holland és belga kezekben van. A belga ültetvényekben évenként 250 ezer tonna gyümölcsöt szüretelnek. A GP Fruit Family csoport néhány termesztőjével a múlt év augusztusában alkalmam volt meglátogatni a belga körteültetvényeket és a gyümölcsértékesítést előkészítő létesítményeket.

Programunk során meglá­togattuk a New Green ter­melőcsoporttal együttműkö­dő Bel’Export céget Borg­loonban, félúton Brüsszel és Maastricht között.

A hagyomány ereje

A Derwael család immár har­madik generációja foglalko­zik gyümölcstermesztéssel, a gazdaságot Henry Derwael ala­pította 1922­ben. Eredetileg szarvasmarha­-tenyésztésből éltek, s a melléktevékenység­ként telepített, hagyományo­san termesztett gyümölcsfák a forró napokon árnyékot ad­tak az állatoknak. A II. világhá­borút követően az alapító két fia, Willy és Michael fejlesz­tette föl a kertészeti részleget. A családi vállalat irányítása je­lenleg Willy Derwael fiai, Tony és Gaston kezében nyugszik, ők vezetik a Bel’Export céget is, és ők kezdeményezték a New Green termelőcsoport megalakulását.
A gyümölcs megfelelő áru­vá készítésének segítését cél­zó uniós támogatások is ösz­tönözték a Derwael testvére­ket a New Green gyümölcs­termelő csoport létrehozá­sára. Létesítményei szom­szédosak a Bel’Exportéval. 2008­ban a New Green cso­port 22 termesztőt egyesí­tett, Borgloon környékéről és Vallónia egy részéről. Tag­jai 2009­ben 445 hektáros te­rületen 17 ezer tonna gyü­mölcsöt takarítottak be.
2011 elején a New Greent termelői szervezetté nyilvá­nították, elkezdhette a 2011–2015­ös önálló operatív prog­ram megvalósítását. A tagok vállalták a piaci kereslethez igazodó termelést, valamint a magas minőségi Bel’ de Looz márkanév alatt forgalmazott termékeik jó kertészeti gya­korlat szerinti előállítását, fi­gyelembe véve a környezet­védelmi szempontokat.
A termelői csoport jelen­leg 50 tagot egyesít, s évről évre többen kívánnak belép­ni. Az együttműködés fő elő­nyeinek a termékek célzott értékesítését tekintik, vala­mint azt, hogy az osztályozás­ban, csomagolásban újszerű megoldásokat tudnak alkal­mazni.
A New Green csoport ve­vőköre állandó – a termést gyakorlatilag a fán kötik le, adják el. A brit vevők például már virágzás előtt megadják a gyümölcsökre vonatkozó minőségi előírásokat. Közlik a szermaradványok megen­gedett szintjét, a nem enge­délyezett hatóanyagok jegy­zékét.

Árverésről váltottak

Belgiumban egészen a ki­lencvenes évekig árveré­seken értékesítették a ter­més nagy részét, de a ter­mesztők többsége ma már elavultnak és nem elég rugalmasnak tartja az auk­ciós rendszert. Az áru fel­halmozása egy helyen lo­gisztikailag bonyolult és megnehezíti az értékesí­tést. A vevők csomagolási elképzeléseit nem ismerő termesztő nem tudja meg­felelően előkészíteni az áruját – fejtette ki Tony Derwael. Az 1994­ben lét­rehozott Bel’Export jelen­leg évenként 80 ezer ton­na gyümölcsöt ad el bel­földi és exportpiacain. A mennyiség legnagyobb ré­szét a körte (több mint fe­lét a Conference) teszi ki, utána az alma jön 30%­os részesedéssel (főleg a Jo­nagold és változatai), ez­után a cseresznye, szilva és szamóca következik. A cégvezetők elmondták, hogy mind több gyümölcs­termesztő választja a ter­melői csoportokat vagy a kereskedő cégeket a ter­mékük értékesítésére.

Védett fajták

A körteültetvényeket a Con­ference uralja. Jelentős még a Doyenné Du Comice (Társu­lati esperes), a Durondeau és a Dicolor fajták részesedé­se. A Társulati esperes gyü­mölcse gömbölyded, sárgás­zöld alapszínű pirosassárga fedőszínnel, ezért könnyen fölismerhető. Húsa fehér, illetve krémsárga színű, teljesen éretten lédús és édes. A Du­ron­deau húsa fehér és az ínyencek által nagyra becsült jellegzetesen savanykás ízű. Szedési színe halványsárga, pirosas elszíneződéssel. A Di­color szalmasárga alapszínű, általában több mint felerészben pirosas fedőszínnel.
Augusztus közepén kezdődik a Corina®márkanéven ismert Corina­ Con­fe­ren­ce fajta szedése és értékesítése. Ezt a Conference-változatot 1993-ban nemesítették, és 2002-ben telepítették kb. 50 belga ültetvényben, megközelítően 100 hektáron. 2012-ben kb. ezer tonna gyümölcsöt szüreteltek belőle, a Bel’Export is foglalkozik az értékesítésével. A Cori­na®-t a belga és a külföldi átvevők korai Conference-nek hívják, mert hasonló típusú a gyümölcse, de 3 héttel korábban érik. Friss fogyasztásra szánják a Conference szezonja előtt a skandináv országokban, valamint Belgiumban, Hollandiában és Nagy-Britanniában.
A New Green-tagok ültetvényeiben majdnem minden Belgiumban termesztett standard almafajta megtalálható: Boskoop,­Gala,­Elstar,­Braeburn,­Jonagold és változatai. Emellett a csoport megszerezte a Greenstar®és a Kanzi®klubfajták licenszét tagjai és vevői számára. Cseresznye is szerepel a kínálatukban, éspedig a Lapins,­Regina,­Kordiaés Sylviafajták. A Kordiát és a Reginát különösen becsülik, mert amellett, hogy kivételes ízűek, nem hajlamosok a repedésre.
A legrégebbi körteültetvények 35-40 évesek, 4×2 méter térállásúak. Az új telepítéseken ez 3,5×1,2-1,4 méterre változik – mondta el Gaston Derwael. Almából egy hektáron általában 3000 fát ültetnek. A régebbi körteültetvények termelékenységének növelése érdekében sűrítik a koronát egy második vezérvessző kinevelésével. Ezzel hektáronként 50-70 tonna termésátlagot érnek el. Az egy hektár körteültetvény téli metszése 110 órát, az almaültetvényé 50-70 órát vesz igénybe. A szüret költsége kilogrammonként 8 eurocent.
A cseresznyeültetvényben az idei termésátlag hektáronként 20 tonna volt. A szüretet általában augusztus első hetében fejezik be. Szedés után a korona fényellátottságát növelő, úgynevezett átvilágító metszést alkalmaznak, amivel segítik a jobb virágrügyképződést. A cseresznyefákat évenként kétszer metszik, a téli metszés a fontosabb agrotechnikai mozzanat. A teljesen automatizált öntözést rendszerint összekötik a fák tápanyag-utánpótlásával.

A minőség javítása

A Bel’Exportnál az állandó foglalkoztatottak száma 70 fő, de a New Green-csoporttagok alma- és körteültetvényeiben szüretkor 300-an is találnak munkát. A nyomonkövethetőség már a szedés pillanatában kezdődik. A fiatal fák termését más tárolókba viszik, mint az idősebb ültetvényekről szüreteltet. A tárolt, válogatott, csomagolt áruk összehangolásáról van szó. A szedés után rövid időn belül (kb. 2 óra) a hűtőházakba szállítják a termést, ahol először 24 órán át 3 °C-os helyiségben lehűtik és csak utána helyezik a szabályozott légterű hűtőkamrákba.
A leszüretelt körtét a tárolási betegségek elkerülésére pirimetanil hatóanyagú gombaölő szerrel kezelik: a gyümölccsel teli rekeszek az erre a célra kialakított soron áthaladnak. A szer alkalmazására főleg a jégverés következtében kissé megsérült gyümölcshéj, illetve az esős, magas légnedvességű körülmények között végzett szüret esetében kerül sor.

Minőség­-tanúsítás

A Bel’Export által forgalmazott gyümölcsök az átvevők által támasztott követelményeknek megfelelő IFS (Industrial and Financial Systems), BRC (British Retail Consortium), Tesco Natures Choice és EurepGap tanúsítványt kapnak. A csomagolási létesítmények a HACCP (Ha zard Analysis and Critical Control Points) és az ISO 9001:2000 szabványainak is megfelelnek. Ezek a tanúsítványok az unióban és azon kívül egyaránt érvényesek. A Belgiumban termesztett gyümölcsöt a Fruitnet áruvédjeggyel látják el.
A Fruitnet logó az integrált növénytermesztés előírásai szerint termesztett, az ültetvényben, tárolóhelyiségben, csomagolás közben végzett szigorú ellenőrzéseken átesett, magas minőségű kategóriát takar. A Fruitnet a termés teljes azonosítását lehetővé tevő, egyedülálló rendszer, katicabogaras logóját sokan fölismerik. A nemzetközi szakvásárokon is így népszerűsítik a gyümölcsöt.

Létesítmények Borgloonban

A Bel’Export és a New Green csarnokai egymás szomszédságában helyezkedenek el. Többek között ott található az Aweta gyümölcsosztályozó gép (alma, körte) is. A válogatás folyamata a ládák vízbe merítéses ürítésével (Burg) kezdődik, ezután a gyümölcs kamerarendszer előtt halad át, és a minőségi osztálynak megfelelően a 8 asztal egyikére kerül. Az árut különböző módon csomagolják: hullámpapír kartonokba, ömlesztve műanyag rekeszekbe, vagy felülnyomásos műanyag tasakokba, illetve fölkészítik a raschel-hálós, 1-1,5 kilogrammos műanyag dobozokba (punnet) való csomagolásra.
A Bel’Export vállalat Bel’ de Looz márkanéven forgalmazza termékeit. Vevőik tudják, hogy az így márkázott gyümölcsök mindig frissek, magas minőségűek és a belga Haspengouw környék különösen jó talajain termettek. A különleges gyümölcskategóriát a Bel’ de Looz Superieure exkluzív felirattal jelzik.

Piaci várakozások

Gaston Derwael szerint a lengyel termesztőknek a keleti piacra irányuló almaértékesítésben nem kell tartaniuk a belga konkurenciától. A belga almatermesztés (jelenleg 200 ezer tonna) csökken, és a termés minden valószínűséggel belföldi piacra kerül. A keleti piacokat mindinkább a lengyel gyümölcsök árasztják majd el, mert alacsonyabb árkategóriájúak a nyugati országokból érkezőknél. Ez az alacsonyabb termelési költségeknek (olcsóbb munkaerő és egyéb ráfordítások) köszönhető.
Gaston szerint Belgiumban a közeljövőben növekedni fog a körtetermesztés. Jelenleg mintegy 250 ezer tonna az évi termés, ami a következő 20 évben 500 ezer tonnára emelkedik majd. Ez az ország körtetermesztési hagyományaival és a belgáknak a hazai gyümölcshöz való ragaszkodásával magyarázható.
A Derwael család nem hagy fel teljesen az almatermesztéssel. Vannak almaültetvényeik Románia hegyvidékein, ahol az almát 400-800 méter tengerszint fölötti magasságon termesztik, a dél-tirolihoz hasonló éghajlati körülmények között, ezért a gyümölcs minősége is annak megfelelő. Tony Derwael azon a véleményen van, hogy a gyümölcsöt a fogyasztóhoz közel kell megtermeszteni. A Romániában termett almát Csehországban, Bulgáriában és Romániában is értékesítik. Az ottani forgalmazók, többek között a nagy áruházláncok is a helyben termesztett helyi fajtákat szerzik be vevőik számára.

Dorota Łabanowska Bury cikkét a www.ogrodinfo.ploldalról Vargáné N. Anna fordította

Forrás: