0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Gyepbetegségek

A rossz öntözési gyakorlat miatt baktériumos és gombás betegségek  léphetnek föl a gyepben. Both Gyula növényvédő szakmérnök  a védekezési módokról és a megelőzésről beszélt a Prenor Kft.  és az Augsberger Gyepszőnyeg Kft. közös bükfürdői szakmai rendezvényén.

A  legfontosabb védekezési  mód a megelőzés: ritkán,  de áztatásszerűen öntözzük  a gyepet, fontos, hogy a gyö­kérzónát alaposan nedvesít­sük át.
A nyári melegben az inten­zív öntözés miatt a baktériu­mos hervadás (Xantho­mo­nas­ translucen s­sp.­ poae) tü­nete jelentkezhet, aminek  orvoslására réztartalmú készítményeket használhatunk.  A túlzott rézhasználat azon­ban perzselést okozhat. Eseti  engedéllyel a baktérium el­ len a Kasumin­2­L­t használ­ hatjuk.
Az idén nyáron a gabona­ féléken és a gyepben sokhe­lyütt megjelentek a rozsda­ betegséget okozó különféle  Puccinia­-fajok. A Seguris és a  Wirtuoz­ 52­EC hatékony ellenük. A különféle foltbeteg­ségeket az angol nyelvterüle­ten használt elnevezésükkel  (patch) különböztetjük meg.  A „summer patch” (nyári  gyepfoltosság) okozója a Mag­ naporthe­poae aszkospórás  gombafaj. A csenkeszes, per­jés gyepek betegsége, 25  centiméternél kisebb átmérőjű, szabálytalan vagy fél­ hold alakú foltokban jelent­kezik. Gyógyításra Signum, megelőzésre Bravo, Rovral és Bumper használható.
A pangó vizes, rossz vízelvezetésű, illetve a túl sűrű,  buja, túlnitrogénezett gyep­ felületek különösen fogéko­nyak a pítiumos tőrothadás­ ra. A kórokozó gyorsan ter­jed, egyetlen nap alatt nagy  területen kipusztíthatja a  gyepet. Kezdetben szabályta­lan alakú, körkörös foltok je­ lennek meg, amelyek lehet­nek néhány centiméteresek,  de akár 15 centiméter átmé­rőjűek is. A fertőzött terület  sötét színű, nyálkás, csúszós,  vagy matt. Esetenként fehér  micéliumszövedék jelenik  meg. A gombaspórák a lég­ utakba jutva allergiás reakci­ót válthatnak ki. Megelőzésre  Trifender,­ Previcur, gyógyí­tásra Aliette használható. A dollárfoltbetegség kór­ okozója a Sclerotinia­ ho­moeocarpa. Elsősorban a  golfpályákon jelentkezik. A  gyepben 2,5-­5 centiméter át­ mérőjű, szalmasárga, kerek­ded, bemélyedő foltok jelen­nek meg. A levéllemez teljes  szélességében világos köze­pű, vörösesbarna szegélyű,  besüppedő foltok jelennek  meg rajta. Hajnalban a gyep­ felszínen micéliumszövedék  is megfigyelhető. Tartósan  nedves gyepfelületen, nitro­génnel gyengén ellátott tala­jon jelenik meg a leggyakrab­ban. Rovral és Pictor hasz­nálható ellene, az utóbbi zöldíti is a gyepet. A Contanc készítmény eltünteti a szaporítóképleteket. Terjed a gyepekben a ga­bonafélékre jellemző tors­gombás betegség. Kórokozó­ ja a Gaeumannomyces ­graminis var. Graminis. A tors­gombás foltosság elsősorban  az újonnan építtetett, homo­kos talajú golf-greenek beteg­sége, elsősorban a tarackos  tippangyepeket támadja meg.  Alacsony kationmegkötő ké­pességű, nitrogénben sze­gény, bázikus talajokon a leg­valószínűbb az előfordulása.  A tarackos tippan körkörös  foltokban, gyűrűkben ki­ pusztul, és a kopasz foltokba  betelepszenek a gyomok. Rit­kább, de időnként előfordul  még a Pyricularia grisea okozta szürke levélfoltosság  (gray leaf spot), valamint a  Laetisaria fuciformis okozta  rózsaszín fonalasodás (red  thread) betegség is.
A gombabetegségek ellen  jó hatású, a megelőzésre gyep­ben is használható, a hiper­parazita gombafajt tartalma­zó Trifender. Both Gyula föl­ hívta a figyelmet, hogy alkal­mazása esetén ne használ­junk más gombaölő készítményt, mert az a Trifender  „hatóanyagát” is elpusztítja.
Ősszel és tavasszal a mo­hafoltok ellen használhatunk  vastartalmú készítménye ke­ ket, ám ügyeljünk arra, hogy  szemcséik ne szóródjanak a  díszburkolatra, mert – külö­nösen nedves, párás időben  – elszínezik azt. A Mogeton mohaölő készítmény eseté­ ben ez a veszély nem áll  fönn. Csigák ellen a metal­dehid hatóanyagú csigaölők  használhatók. A fű gyökér­ nyaki részét pusztító fonál­ férgek ellen új készítmény a  Nemathorin.
A globális fölmelegedés  hatására a gyepben előfordul­ hatnak mediterrán eredetű  kártevők, így például a fullán­kos hangya (Tapinoma nigerrimum),amely a gyepben ala­kít ki bolyt. A csigák természetes ellensége, de túrásával  a gyepet is károsítja. Hangya­ irtó csalétek kihelyezésével  védekezhetünk ellene. A csa­létket száraz helyre kell  kihelyezeni, ügyelve arra, hogy  ne érje eső. A hangyairtás lé­nyege, hogy a szert a hangyák  a fészekbe hordják, ami ott el­ pusztítja a királynőt, így meg­ akadályozza a szaporodást,  hívta föl a figyelmet a szakem­ber. A lótücsök vonalban ás,  járata mentén megrepedezik  a gyep. Nagy tömegben ko­moly károkat okoz, túrásai is  előfordulnak. Az Arvalin-LR használható ellene.
A gyepben előforduló ge­rinces állatok közül a pockok  okozhatnak tetemes kárt.  Amíg a mezei pocok csak  lyukakat ás, a kószapocok,  más néven vízipocok túr is. A  Redentin 120napos eseti en­ gedéllyel használható. Ritkán  előforduló, védett állat a föl­dikutya, sokan a pocokkárté­telt is az ő számlájára írják.  Vonalban túr, viszonylag  könnyű befogni: ha elzárjuk  a járatát, azonnal jön kijavíta­ni, és akkor megfoghatjuk, át­ telepíthetjük.
A vakond szintén védett ál­lat, így az ellene való védeke­zésben csak a riasztás jöhet  szóba. Hatásos a vakond űző  kutyatej (Euphorbia lathyris), aminek gyökérnedvei  olyan illatanyagot árasztanak,  amelyek elűzik a vakondot.  Mérgező növény! A vakond  akkor szaporodik el a gyep­ben, ha elegendő élelmet,  férgeket, pajorokat talál a ta­lajban, így elsősorban ezek  irtásával gyéríthetjük, ehhez  használjunk rovarölő talaj­ fertőtlenítő készítményeket.  Új mikrobiológiai készítmény  az Artis, nem használható  együtt a Trifenderrel. Tavaszszal kihelyezve egész évben,  a fagyokig hatékony. Huzamo­sabb ideig tartó Force 1,5  G­ használatot követően a  Kentaur 5 G javasolt rezisz­tenciatörésre.

Tápanyaghiány okozza

A talajvizsgálatra alapozott rendszeres tápanyag-­utánpótlás a hiány okozta foltosodások, sárgulások és kopások  megelőzésében is hatékony. Jellegzetes tápanyagstressz­ betegség a Colletotrichum ­cerealegombafaj által okozott  antraknózis, ami általában a környezeti stresszhatásnak  kitett, rossz tápanyag-­ellátottságú és a talajtömörödés mi­att életerejét vesztett gyepet támadja meg. Amikor a be­tegség már szártőrothadást is okoz, hatástalanná válik a  gombaölő szeres kezelés, csak a fertőzés továbbterjedését  akadályozhatjuk meg. Eseti engedéllyel alkalmazható elle­ne a Signum­WG, legföljebb évi 2­-3 alkalommal.
A tavasz és az ősz jellegzetességei a gyepben előforduló  kalaposgombák, amelyek jellegzetes boszorkányköröket  képeznek. Korhadéklakók, így a talajban maradt korhadó  tuskók, gallyak, illetve a lebomló fűnyesedék miatt szapo­rodhatnak föl. A legtöbb faj mérgező, ezért érdemes meg­ szabadulni tőlük, elsősorban a korhadékok eltávolításával.  Kémiai védekezésre a Poliram­DF és a Tiuram használha­ tó, megelőzésre Trifender javasolt. Csapadékos évszakok­ban gondoskodni kell a vízállások megszüntetéséről, a  drénezésről, figyelmeztetett Both Gyula.Hatékony talaj­ kondicionáló készítmény az Amalgerol, ami rendszeresen  használva lazítja a talajt.

Szűkre szabott

A gyepfelületek gyomirtására engedélyezett készítmények  skálája meglehetősen szűkre szabott, ezért gyeptelepítés  előtt kell nagy gondot fordítani a terület letakarítására.  A gyommagvak folyamatos betelepedése miatt azonban  szinte lehetetlen gyom mentes gyepet fönntartani. Fontos  a gyepalkotó fűfajok jó kondícióban tartása megfelelő táp­ anyagellátással. A kétszikű gyomok ellen a Bofix Garden és  a Pázsitmester, a nehezen irtható gyomok, így például a  veronikafélék és az aprószulák ellen az Aurora 40 WGés  a Banvel 480 S használható. Eseti engedéllyel alkalmazha­tó a hamvas szedret is irtó GaliStop, míg a gyomfüvek közül  a muharfélék ellen a Puma Extra hatásos.

Forrás: