0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 26.

Életművében gyönyörködhet egész Európa

Dr. Józsa Miklóst gyászolja a magyar dísznövény szakma. Kiváló szakembert, nagyszerű nemesítőt és tanítómestert, energikus, bátor kollégát veszítettünk el.

Bár munkája elsősorban Szombathelyhez kötötte, az egész országban ismerték őt a fiatal és a tapasztaltabb kollégák. Az országhatáron kívül is sok tisztelője volt, elismerték a faiskolás világ minden európai szegletében. Külföldön elsősorban kiváló nemesítési eredményei tették ismertté, számos nagyszerű fajtája szerepel a holland, belga vagy német faiskolai árjegyzékekben, kapható a kertészeti áruházakban, látható a szakkiállításokon.
Jó érzékkel nyúlt szelekciós munkájának alapanyagához, kitartóan, gondosan végezte a nemesítők aprólékos és kevésbé látványos munkáját. A díszfákat, díszcserjéket a használatuk során mutatott tulajdonságaik tették értékessé, érdekessé a számára. Csak olyan fajokkal foglalkozott, amelyek bizton megállták a helyüket a hazai klímán és jól megfeleltek a velük szemben támasztott elvárásoknak.
Nagyszerű tanítómestere volt néhány ma már sikeres faiskolásnak. Valamennyien azt mondják, hogy Józsa Miklós kiváló meglátása, európai szemlélete nélkül a hazai díszfaiskolai termesztés csak jóval később, és talán behozhatatlan késéssel vette volna föl az európai léptéket és tempót.
A kilencvenes évek bezártságából kiléptünk vele Európába. Akkor már kiléphettünk volna magunk is, de ő összeterelt és kivitt minket. Az itthon akkor még árjegyzéki kategória „tejfölös pohár” világából Németország, Belgium, Franciaország, Hollandia faiskoláiba. Megmutatta nekünk, hogy néz ki az olyan üzem, ahol 5 millió cserepes szaporítóanyag sorakozik. Láthattuk, hogy mit jelent a szakosodás, a munkaszervezés, a marketing, Ezeket itthon akkor sehol nem lehetett megtanulni – mesélte az egyik díszfaiskolás.
A magyar kertészek azt is láthatták Európában, hogy az adott faiskolai körzetben a kollégák nem versenytársai, hanem együttműködő partnerei egymásnak. Mekkora újdonság volt ez akkor itthon! Az 50-es, 60-as generáció jelentős része ebben a szellemben indult el 20-25 éve.
Nem lehetett kérdés, hogy Magyarországon is megalakítsák az első, igazi szakmai közösséget, a Nyugat-Dunántúlon működő díszfaiskolásokét. Ezzel indult be itthon is valamiféle szakmai szerveződés, hiszen az ország más részeiben is példát vettek a nyugat- dunántúliakról. A mintát Józsa Miklós teremtette meg, aki közben részt vett a Dísznövény Szövetség, az MKT és a MABOSZ megszervezésében, és vezette a Magyar Agrárkamara Vas megyei szervezete kertészeti osztályát is.
A maga nemében egyedülállóan közösségi ember, ugyanakkor öntörvényű, kemény, ellentmondást nem tűrő, bátor harcos volt, néha konfliktusokkal maga körül. A szakma érdekeit azonban soha nem helyezte a saját vagy pillanatnyi gazdasági érdekek elé.
Mindig szívesen tanította a fiatalokat, és a tanulni vágyó öregebbeket, ötleteket adott a tanácstalan kortársaknak. Segítőkész volt a végletekig. Bárkinek, bármikor hajlandó volt válaszolni arra, amivel megkeresték őt, hasznos, értékes segítséget kaptak tőle azok, akik szakmai kérdésekkel fordultak hozzá.
Tanítómesterükként emlékeznek rá sokan, akiket a szárnya alá vett. Hihetetlen energiával tette hozzáférhetővé számukra azt a tudást, aminek csak ő volt a birtokában. Szakmai szemléletét és a világról alkotott elképzeléseit olyan nagy átéléssel közvetítette, hogy kollégái egy életre elköteleződtek a növények, a díszfaiskolai szakma iránt. Nagy hatással volt azokra, akik a közelében dolgoztak: általa lettem az, aki ma vagyok, mesélte az egyikük. Az üzem szervezését, az emberekkel való bánásmódot is megtanulhatták, értett a növények és a fizikai dolgozók nyelvén is.
A Szombathelyi Kertészeti és Parképítő Vállalat díszfaiskolája vezetőjeként jól bábáskodott a Prenor Kft. születésénél, amelynek ügyvezető igazgatójaként dolgozott nyugdíjazásáig. A Prenor Józsa Miklós vezetése alatt lett sikeres, országos és nemzetközi hírű díszfaiskola.
Az élete során számtalan tanulmányutat tett Európa különböző országaiba, és soha nem jött haza üres kézzel. Mindig volt fontos szakmai híre, jó ötlete és új, fontos szakmai kapcsolata az itteniek számára.
Sok új díszfa- és díszcserje- fajta született Józsa Miklós nemesítőműhelyében. Mintegy 50 fajta fűződik a nevéhez, 6 pedig európai fajtaoltalmat is élvez.
Jó példát adott sokunknak, iránymutató gondolkodásmódja, sajátos kisugárzása a kollégáit és tanítványait sem hagyta érintetlenül. Nyitott, kísérletező, nagy tudású ember volt, gondolkodásmódja ma is él, ma is hat.
Életművében gyönyörködhet egész Európa, az általa nemesített díszfa- és cserjefajták méltó emléket állítanak a magyar nemesítőnek. Emlékét nemcsak jobbnál jobb fajtái, hanem a díszfaiskolások is őrizni fogják
 

Forrás: